Skip to content

3730 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2002

Property Information

Block83
Lot118.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-A-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,158
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,100
47%
Improvement Value:$337,500
53%
Total Assessment$639,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,174+7.3%
2024$10,413+38.9%
2023$7,498+2.1%
2022$7,343+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916