Skip to content

1616 Union Tpke

North Bergen, NJ 07047

Built 1941

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2026

Property Information

Block83
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,112
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$284,100
58%
Improvement Value:$205,100
42%
Total Assessment$489,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,546+7.3%
2024$7,964+10.2%
2023$7,228+2.1%
2022$7,079+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5572, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1941