Skip to content

3709 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block88
Lot14.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage26,460
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$930,000
56%
Improvement Value:$726,700
44%
Total Assessment$1,656,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,943+34.2%
2024$21,568+45.5%
2023$14,826+2.1%
2022$14,519+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft6,464DeedBook 9054, Page 984NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 1910