Skip to content

725 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2022

Property Information

Block8
Lot11.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,848
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,900
45%
Improvement Value:$270,300
55%
Total Assessment$487,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+7.3%
2024$7,932-2.0%
2023$8,095+2.1%
2022$7,927+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1892