Skip to content

803 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1892

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Feb 8, 2023

Property Information

Block8
Lot13.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,708
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,900
42%
Improvement Value:$296,200
58%
Total Assessment$513,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,964+7.3%
2024$8,353-0.6%
2023$8,405+2.1%
2022$8,231+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 9746, Page 465Recorded5/10/2023

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5100, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1892