Skip to content

807 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2003

Property Information

Block8
Lot15.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,708
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,900
50%
Improvement Value:$215,600
50%
Total Assessment$432,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,556+7.3%
2024$7,041+0.9%
2023$6,977+2.1%
2022$6,833+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1892