Skip to content

4700 Dell AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2005
Industrial

Last Sale Price
$3,700,000
Last Sale Date
Mar 5, 2014

Property Information

Block93
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description1S-B-I
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage555
Acreage1.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,521,800
91%
Improvement Value:$348,900
9%
Total Assessment$3,870,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$67,621-0.6%
2024$67,995+58.3%
2023$42,943+2.1%
2022$42,056+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$3,700,000

From:

To:

Sq Ft555DeedBook 8963, Page 166Recorded3/20/2014

Also conveyed in this deed

3 parcels

Property Built

Built

Year Built: 2005