Skip to content

4815 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2012

Property Information

Block96
Lot4.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class47
Description2S-A-O
Dwellings3
ZoningC2
Sq Footage2,411
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,400
39%
Improvement Value:$337,700
61%
Total Assessment$551,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,628+7.3%
2024$8,972+9.7%
2023$8,177+2.1%
2022$8,008+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916