Skip to content

1000 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 19, 2025

Property Information

Block9
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class49
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,000
34%
Improvement Value:$483,500
66%
Total Assessment$733,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,814+7.3%
2024$11,941+15.9%
2023$10,301+2.1%
2022$10,088+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft2,860DeedBook 9910, Page 103Recorded7/1/2025

Property Built

Built

Year Built: 2000