Skip to content

1002 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 3, 2019

Property Information

Block9
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
51%
Improvement Value:$240,100
49%
Total Assessment$490,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,562+7.3%
2024$7,979-1.4%
2023$8,095+2.1%
2022$7,927+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 8926, Page 5Recorded8/13/2013

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4990, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1951