Skip to content

1012 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Date
Jul 6, 1983

Property Information

Block9
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
57%
Improvement Value:$191,100
43%
Total Assessment$441,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,706+7.3%
2024$7,181-8.7%
2023$7,866+2.1%
2022$7,704+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971