Skip to content

762 Seventh StreetSecaucus, NJ 07094

Other Exempt

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block119
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$54,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$4,211+0.1%
2017$4,205-1.7%
2016$4,278+0.2%
2015$4,269+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9182, Page 578NU CodeGovernment (15)Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4669, Page 306