Skip to content

853 Sixth Street(Unit C0002)Secaucus, NJ 07094

Built 2017

Last Sale Price
$652,000
Last Sale Date
Mar 27, 2018

Property Information

Block126
Lot13
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningTRB
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
12%
Improvement Value:$327,100
88%
Total Assessment$371,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,185+3.1%
2024$14,729+5.3%
2023$13,990+0.0%
2022$13,990
Property History

Property Sale

Sale
$652,000
DeedBook 9298, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 2017