Skip to content

122 Centre AveSecaucus, NJ 07094

Built 1918

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Jul 21, 2010

Property Information

Block135
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,163
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
42%
Improvement Value:$82,200
58%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,807+3.1%
2024$5,632+5.3%
2023$5,350+0.9%
2022$5,301+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 8748, Page 597

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft1,393DeedBook 8748, Page 597Recorded8/17/2010

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,393DeedBook 8094, Page 115Recorded1/13/2007

Property Built

Built

Year Built: 1918