Skip to content

1271 Paterson Plank RoadSecaucus, NJ 07094

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2002

Property Information

Block136
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class101
Description2S-F-L
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
62%
Improvement Value:$98,800
38%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,639+3.1%
2024$10,319+5.3%
2023$9,802+0.9%
2022$9,714+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930