Skip to content

771 Irving PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1880

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 21, 2023

Property Information

Block136
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
45%
Improvement Value:$66,300
55%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,960+3.1%
2024$4,810+5.3%
2023$4,569+0.9%
2022$4,528+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8646, Page 211

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,757DeedBook 8646, Page 211Recorded1/20/2009

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5101, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1880