Skip to content

36 Mallard PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 2004

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block159
Lot3.01
QualifierC0036
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-TW-1CG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,945
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
25%
Improvement Value:$182,000
75%
Total Assessment$242,000

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,945DeedBook 9667, Page 561Recorded5/19/2022

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,945DeedBook 9272, Page 366Recorded1/10/2018

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,945DeedBook 8979, Page 96

Property Sale

Sale
$583,170

From:

To:

DeedBook 8061, Page 348NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/2/2006

Property Built

Built

Year Built: 2004