Skip to content

56 Mallard PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 2004

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block159
Lot3.01
QualifierC0056
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-TW-2CG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,369
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
19%
Improvement Value:$258,000
81%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,369DeedBook 9547, Page 474Recorded4/7/2021

Property Sale

Sale
$562,500

From:

To:

Sq Ft2,369DeedBook 8793, Page 201Recorded5/25/2011

Property Sale

Sale
$6,699,900

From:

To:

DeedBook 7964, Page 265NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/5/2006

Property Built

Built

Year Built: 2004