Skip to content

111 Osprey CourtSecaucus, NJ 07094

Built 2004

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jul 8, 2016

Property Information

Block159
Lot3.01
QualifierC0111
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-TW-2CG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,369
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
20%
Improvement Value:$246,400
80%
Total Assessment$306,400

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,369DeedBook 9137, Page 7914Recorded8/11/2016

Property Sale

Sale
$692,000

From:

To:

DeedBook 8320, Page 240Recorded9/13/2007

Property Sale

Sale
$567,350

From:

To:

DeedBook 7468, Page 52NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/10/2005

Property Built

Built

Year Built: 2004