Skip to content

141 Blue Heron DriveSecaucus, NJ 07094

Built 2004

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Mar 1, 2022

Property Information

Block159
Lot3.01
QualifierC0141
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-L
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
28%
Improvement Value:$152,900
72%
Total Assessment$212,900

Sale
$540,000
DeedBook 9644, Page 704

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 9644, Page 704Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$518,000

From:

To:

DeedBook 8544, Page 33Recorded6/19/2008

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

DeedBook 7586, Page 285NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/20/2005

Property Sale

Sale
$374,960

From:

To:

DeedBook 7451, Page 301NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/27/2005

Property Built

Built

Year Built: 2004