Skip to content

183 Blue Heron DriveSecaucus, NJ 07094

Built 2004

Last Sale Price
$533,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block159
Lot3.01
QualifierC0183
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-TW
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
26%
Improvement Value:$170,100
74%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$533,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 9635, Page 759Recorded1/31/2022

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 8953, Page 380Recorded1/13/2014

Property Sale

Sale
$582,350

From:

To:

DeedBook 7793, Page 181NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/25/2006

Property Sale

Sale
$483,790

From:

To:

DeedBook 7660, Page 315NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/10/2005

Property Built

Built

Year Built: 2004