Skip to content

1471 Paterson Plank Road

Secaucus, NJ 07094

Built 1986

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Aug 7, 2023

Property Information

Block168
Lot15.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,347
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
28%
Improvement Value:$217,700
72%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,374+3.1%
2024$12,002+5.3%
2023$11,400+0.9%
2022$11,298+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft4,347DeedBook 9764, Page 259Recorded8/10/2023

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft4,347DeedBook 9737, Page 711NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/29/2023

Property Sale

Sale
$280,000

Property Built

Built

Year Built: 1986