Skip to content

256 Born Street

Secaucus, NJ 07094

Built 1910

Last Sale Date
Jan 1, 2025

Property Information

Block168
Lot17.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,765
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,600
40%
Improvement Value:$89,200
60%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,048+3.1%
2024$5,866+5.3%
2023$5,572+0.9%
2022$5,522+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910