Skip to content

950 Schopmann DriveSecaucus, NJ 07094

Built 2005

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 3, 2003

Property Information

Block190
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,542
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,300
32%
Improvement Value:$329,400
68%
Total Assessment$485,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,875+3.1%
2024$19,277+5.3%
2023$18,311+0.9%
2022$18,146+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 7181, Page 147Recorded12/15/2003