Skip to content

952 Schopmann DriveSecaucus, NJ 07094

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block190
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A
Dwellings0
ZoningTRB
Sq Footage---
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,000
40%
Improvement Value:$930,000
60%
Total Assessment$1,550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$63,426+3.1%
2024$61,520+5.3%
2023$58,435+0.9%
2022$57,908+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$5,079,227
DeedBook 9648, Page 743Recorded3/11/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$4,562,500
DeedBook 7248, Page 105