Skip to content

1 Fisher AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1925

Last Sale Date
May 9, 1988

Property Information

Block197
Lot3.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF+SHED
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,667
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,300
60%
Improvement Value:$52,800
40%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,365+3.1%
2024$5,203+5.3%
2023$4,942+0.9%
2022$4,898+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3953, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1925