Skip to content

5 Hops Commons CourtSecaucus, NJ 07094

Built 2001

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 17, 2014

Property Information

Block199
Lot1.01
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description3S-F-L
Dwellings1
ZoningTRA
Sq Footage2,460
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
32%
Improvement Value:$170,000
68%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,230+3.1%
2024$9,923+5.3%
2023$9,425+0.9%
2022$9,340+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 8971, Page 490Recorded5/8/2014

Property Sale

Sale
$366,000

From:

To:

DeedBook 6056, Page 77NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/3/2002

Property Built

Built

Year Built: 2001