Skip to content

1050 Poplar StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2002

Property Information

Block204
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
53%
Improvement Value:$54,800
47%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,771+3.1%
2024$4,628+5.3%
2023$4,396+0.9%
2022$4,356+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924