Skip to content

1066 Floral TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1988

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 1, 2013

Property Information

Block207
Lot5.07
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,348
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
30%
Improvement Value:$218,900
70%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,837+3.1%
2024$12,451+5.3%
2023$11,826+0.9%
2022$11,720-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,348DeedBook 8943, Page 746Recorded11/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 1988