Skip to content

1045 Koelle BoulevardSecaucus, NJ 07094

Built 1973

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jun 4, 2019

Property Information

Block214
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description1S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,570
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
40%
Improvement Value:$132,900
60%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,039+3.1%
2024$8,768+5.3%
2023$8,328+0.9%
2022$8,253+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,570DeedBook 9412, Page 757Recorded6/27/2019

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5922, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1973