Skip to content

35 Laurel CourtSecaucus, NJ 07094

Built 1988

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block216
Lot5.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,457
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
35%
Improvement Value:$159,900
65%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,144+3.1%
2024$9,839+5.3%
2023$9,346+0.9%
2022$9,262+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,457DeedBook 9553, Page 227Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 9553, Page 227

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4135, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1988