Skip to content

1100 Stonewall LaneSecaucus, NJ 07094

Built 1956

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 23, 1998

Property Information

Block218
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,893
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,700
47%
Improvement Value:$111,900
53%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,327+3.2%
2024$8,069+5.5%
2023$7,652+0.9%
2022$7,581+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956