Skip to content

114 Lucht PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1922
Other Exempt

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 16, 2012

Property Information

Block221
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,714
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
59%
Improvement Value:$60,600
41%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$5,552+0.6%
2021$5,516+2.8%
2020$5,364-0.1%
2019$5,370-2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8883, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1922