Skip to content

729 Seventh StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 26, 1999

Property Information

Block74
Lot22.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF,1.5SF,2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,900
49%
Improvement Value:$116,000
51%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,285+3.1%
2024$9,006+5.3%
2023$8,554+0.9%
2022$8,477+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5447, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1920