Skip to content

716 Hudson AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block74
Lot8.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5SF2G
Dwellings2
ZoningTRA
Sq Footage2,329
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
45%
Improvement Value:$109,400
55%
Total Assessment$197,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,078+3.1%
2024$7,835+5.3%
2023$7,442+0.9%
2022$7,375+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

DeedBook 7035, Page 210NU CodePartial parcel (6)Recorded4/3/2003

Property Built

Built

Year Built: 1952