Skip to content

283 Centre AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1900

Last Sale Date
Jan 13, 2004

Property Information

Block75
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
40%
Improvement Value:$82,800
60%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,635+3.1%
2024$5,465+5.3%
2023$5,191+0.9%
2022$5,144+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4326, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1900