Skip to content

727 Sixth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1935

Last Sale Price
$164,800
Last Sale Date
Jun 22, 1995

Property Information

Block75
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
46%
Improvement Value:$64,600
54%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,890+3.1%
2024$4,743+5.3%
2023$4,505+0.9%
2022$4,465+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$164,800
DeedBook 4874, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1935