Skip to content

710 Fifth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1930

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block83
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,360
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
26%
Improvement Value:$187,700
74%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,390+3.1%
2024$10,077+5.3%
2023$9,572+0.9%
2022$9,486+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft3,360DeedBook 9451, Page 845Recorded11/22/2019

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8909, Page 597

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,351DeedBook 8909, Page 597Recorded5/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 1930