Skip to content

716 First StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1840

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block87
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage930
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,900
63%
Improvement Value:$38,700
37%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,280+3.1%
2024$4,152+5.3%
2023$3,943+0.9%
2022$3,908+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft930DeedBook 9865, Page 482Recorded12/9/2024

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft930DeedBook 9158, Page 107NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/15/2016

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft930DeedBook 7819, Page 42Recorded2/15/2006

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5697, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1840