Skip to content

710 First StreetSecaucus, NJ 07094

Built 2000

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 24, 2000

Property Information

Block87
Lot7.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningTRA
Sq Footage3,169
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
30%
Improvement Value:$196,200
70%
Total Assessment$280,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,486+3.1%
2024$11,141+5.3%
2023$10,582+0.9%
2022$10,487+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5595, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 2000