Skip to content

709 Golden AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2006

Property Information

Block88
Lot26.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
54%
Improvement Value:$71,900
46%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,396+3.1%
2024$6,204+5.3%
2023$5,893+0.9%
2022$5,839+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4929, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1970