Skip to content

726 Chestnut Street(Unit C0002)Secaucus, NJ 07094

Built 2018

Last Sale Price
$865,500
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block95
Lot12
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,028
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
13%
Improvement Value:$287,000
87%
Total Assessment$331,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,545+3.1%
2024$13,137+5.3%
2023$12,479+0.9%
2022$12,366+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$865,500

From:

To:

Sq Ft3,028DeedBook 9866, Page 530Recorded12/12/2024

Property Sale

Sale
$639,000

From:

To:

Sq Ft3,028DeedBook 9416, Page 600NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018