Skip to content

25 Centre AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1930

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block96
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-B-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,654
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$205,200
70%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,998+3.1%
2024$11,637+5.3%
2023$11,054+0.9%
2022$10,954+6.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$885,000

From:

To:

Sq Ft3,654DeedBook 9811, Page 56Recorded3/22/2024

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft3,654DeedBook 9033, Page 115NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/15/2015

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

Sq Ft2,484DeedBook 8930, Page 286Recorded9/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 1930