Skip to content

1901 Summit Ave(Unit C0206)Union City, NJ 07087

Built 2017

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block104
Lot1
QualifierC0206
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA-PS#20
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage974
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
34%
Improvement Value:$338,100
66%
Total Assessment$510,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,683+755.6%
2024$898+0.5%
2023$894+1.2%
2022$883+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft974DeedBook 9698, Page 774NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/26/2022

Property Sale

SaleMulti
$449,900
DeedBook 9301, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 2017