Skip to content

215 St Michaels WalkUnion City, NJ 07087

Built 1988

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 4, 2019

Property Information

Block108
Lot1.03
QualifierC0215
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2BR DUPLEX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,100
37%
Improvement Value:$298,100
63%
Total Assessment$475,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,122-13.4%
2024$8,222+4.3%
2023$7,882-2.6%
2022$8,090+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 9444, Page 24Recorded10/22/2019

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 9117, Page 57Recorded5/4/2016

Property Sale

Sale
$317,500

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 8886, Page 913NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/28/2012

Property Sale

Sale
$297,500

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 8425, Page 19Recorded1/18/2008

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 7661, Page 182Recorded9/12/2005

Property Sale

Sale
$246,175

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 7237, Page 247NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/8/2004

Property Sale

Sale
$1,511,000
DeedBook 7070, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1988