Skip to content

612 3rd StUnion City, NJ 07087

Built 2005

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
May 22, 2007

Property Information

Block10
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-BA-G
Dwellings2
ZoningR
Sq Footage2,660
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,200
32%
Improvement Value:$617,600
68%
Total Assessment$912,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,316-20.3%
2024$16,697+4.3%
2023$16,007+1.2%
2022$15,820+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005