Skip to content

2022 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2002

Property Information

Block110
Lot10.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
29%
Improvement Value:$662,300
71%
Total Assessment$934,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,307+22.6%
2024$13,300+4.1%
2023$12,776+1.2%
2022$12,631+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930