Skip to content

419 21st StUnion City, NJ 07087

Built 2003
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2002

Property Information

Block110
Lot13.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-13U-H-AG
Dwellings13
ZoningR
Sq Footage12,474
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$780,000
24%
Improvement Value:$2,498,000
76%
Total Assessment$3,278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,620+25.4%
2024$46,752+4.3%
2023$44,818+1.2%
2022$44,295+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003