Skip to content

921 22nd StUnion City, NJ 07087

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$372,500
Last Sale Date
Jan 20, 2011

Property Information

Block118
Lot9.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class---
Description1B-1CG-9AG
Dwellings---
ZoningI
Sq Footage2,680
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,700
66%
Improvement Value:$136,900
34%
Total Assessment$402,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,183+16.8%
2024$6,150+4.1%
2023$5,908+1.2%
2022$5,841+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910