Skip to content

2210 Kerrigan AveUnion City, NJ 07087

Built 2009
Public School

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2017

Property Information

Block120
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-CENTER
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,150,500
11%
Improvement Value:$17,388,000
89%
Total Assessment$19,538,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$301,339+0.2%
2018$300,728+1.8%
2017$295,534+2.2%
2016$289,118+1.2%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$755,987

From:

To:

Sq Ft2,812DeedBook 8257, Page 5Recorded7/2/2007

Property Sale

Sale
$2,300,000

From:

To:

Sq Ft2,812DeedBook 8075, Page 197NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/19/2006

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,812DeedBook 7252, Page 225NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/23/2004

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 7058, Page 8Recorded5/21/2003